מצבעים מטורפים לחברי האתר! מזון איכותי לכלבים במחיר הזוי!

חרדת נטישה

כאשר אנו יוצאים לחופשה או לסתם נסיעת עסקים, בד"כ אנו משאירים את כלבנו בפנסיון לכלבים, שם אנו נפגשים ביתר שאת עם חרדת הנטישה, האם אפשר למתן או לפתור את אותה חרדה? האם יש דרכי התמודדות? האם בפעם הבאה שאנו נשאיר את הכלב שלנו בפנסיון לכלבים זה לא יכאב לכלבנו ולנו כ"כ? האם הנטישה בפנסיון תוכל להקראות חופשה בפנסיון, כל זה ננסה לענות במאמר שלפנינו.

אך לצורך זה בואו נחזור אחורה!

כלב הוא תת זן של זאב מצוי [Canis lupus], הזאב מטבעו הוא חי חיי להקה, הוא הטעם של הצורך הגדול אצל כלבים להיות בחברה, ומאידך הוא מה שמגורם למצוקה הגדולה בהעדרה, במיוחד בעת עזיבתם של בעליהם, שמסתמא מתפרש אצל הכלב כנטישת מנהיג הלהקה.

עזיבת הבעלים את כלבם פעמים שעושה רושם גדול הן אצל הכלב והן אצל הבעלים שרואים את מצוקתם של כלבם בעת היציאה, לזאת מנסים הבעלים לרכך את היציאה, כמו"כ חזרת הבעלים גורמת להתפעלות יתרה של שמחה אצל כלבם, הגוררת תגובה של רחמים ופיוס מצד הבעלים האוהבים, אך דווקא אלו הפעולות של רחמים מצד הבעלים הם הם שגורמים להגברת המצוקה אצל הכלבים, ולכן כתבנו מאמר זה כדיי שנוכל לעמוד על המעוררים של המצוקה כדיי שנלמד להפחיתם.

אך ראשית במה מתבטאת חרדת נטישה:

בכי ויללות בלתי פוסקות של הכלב בעת היציאה, ובזמן השהות לבד.
עשיית צרכים בכל שטח שם הכלב סגור, שכן מחמת הלחץ הולך הוא ממוקם למקום, פעמים מתבטא ביציאות רכות ריריות או שלשול.
פגיעה עצמית בליקוק הרגליים וכדומה, הגורם לפגיעה בעור
פגיעה והרס בבית, כגון שריטות בדלת שבירת חפצים ונשיכתם ועוד, כל אלו נגרמים מחמת התסכול הרב של הכלב המחפש דרך לפרוק צערו
באותם מקומות של הרס פעמים ימצא תופעת הריור שמתלווה לחרדת הנטישה
אין הכרח שכל התופעות יהיו כדיי שיקרא על מצוקת הכלב חרדת נטישה, פעמים שמתבטאת החרדה רק בחלק מהסימפטומים.

אז מה עושים?

כבר בתחילה שמאמצים כלב, יש נטייה לעשות זאת דווקא בתחילת חופשה כדיי להתרגל לכלב החדש, המחשבה היא נכונה ואחראית, אך יש לתת הדעת על חרדת הנטישה, שכן 'החיבוק' הגדול שמקבל הכלב במשך התקופה הארוכה, ובפתע נעלמת בעזיבה פתאומית, עניין זה יכול לגרום לחרדת הנטישה, לכן גם בהיותנו בבית, יש לעזוב את הכלב בהדרגה למספר דקות שוב ושוב ולהאריך את שהות היציאה כדיי שיתרגל אליה.
להימנע מלתת לכלב לעקוב אחריכם בזמן שהותכם בבית, יש להגביל בהדרגה את הקרבה הפיזית לכלב בשהותנו בבית עד לריחוק של כשלושים אחוז מזמנכם בבית כאשר בזמן זה אתם מאחורי דלת סגורה, וגם שנפתחת הדלת לתת את הליטוף והאהבה המרובה דווקא לאחר שנרגע הכלב כדלקמן.
להימנע מהתניות קלאסיות הגורמות ל'סטרס' אצל הכלב, דהיינו הכלב הוא יצור חכם הקולט קשרים בין מעשינו ליציאתנו מהבית, כגון נעילת נעלים, לקיחת מפתחות של הבית או של הרכב, לבישת מעיל ועוד, לזאת יש לשבור קשר זה ע"י נעילת נעלים בלא יציאה מהבית, לקיחת המפתחות ולשים אותם במקום אחר, כך יציאתנו מהבית תהיה פחות מורגשת.
וכן יש לסיים את הפעילויות עם הכלב כחצי שעה לפני היציאה כדיי שתהיה היציאה ללא לחץ.
לא לתת חיזוקים חיובים [ליטופים דיבור שונה ומפייס וכו'] למעשים המעוררים את החרדה, דהיינו בשעת התגברות צער הכלב ביציאתנו כבכיית הכלב ועצבותו או בשעת התגברות השמחה בכניסתנו, אין להתייחס בליטופים ודיבור שונה ומפייס כדיי להרגיע הכלב, התנהגות זאת היא מחזקת את התנהגותו של הכלב, לכן דווקא היציאה ה'ספונטנית' מהבית כאילו שום דבר לא קרה, וכן כניסתנו לבית בהתעלמות מוחלטת מהתלהבות הכלב, ממעטת מתופעת החרדה, ואדרבא יש לתת ליטוף וקירוב דווקא בעת שכבר נרגע הכלב ובכך לחזק ההתנהגות הרוגע אצל הכלב.
פעמים בבעיה של 'סטרס' חמורה דווקא השימוש בכלוב או בכלוב טיסה יכול לעזור בטיפול בחרדה, חרף תפיסת העולם לפעולה זאת כאכזרית וחוסר הומניות בסגירת הכלב במקום קטן, דווקא הרגשת הכלב יכולה להשתפר בפעולה זאת, שכן נתפס אצל הכלב כאפקט המעורה, כדרך שהאימא משאירה את גוריה במערה עד שתחזור ואוכל בפיה.
עוד דרך להתמודד עם החרדה היא לאמץ עוד כלב כך שלעולם לא יישארו לבד, אך יש לבחור כלב מאוזן שידע להתמודד טוב עם הנטישה, ושלא הישן עוד יגרום לחדש גם לחרדת הנטישה, בבחירת עוד כלב יש להתייעץ על הסוג המתאים לכלב שברשותכם.
בזמן הטיפול אפשר להסתייע בטיפול תרופתי בכדורים ממשפחת הפרוזאק [אנאפרניל מרוניל ועוד], כדורים אלו מונעים ספיגת הסרטונים במוח ומסייעים במניעת החרדה, ההשפעה ניכרת רק לאחר ארבעה שבועות בערך, אין טיפול התרופתי בא אלא רק לעזר, טיפול תרופתי בלבד לא יפטור את הבעיה.

נמצא שיש דרכי התמודדות לבעיית החרדת נטישה, פעמים שלוקח זמן עד לפטירת הבעיה אך התוצאה משתלמת, בזמן הטיפול יש להרבות באהבה רבה, טיולים ארוכים ואוכל בריא, כל זה משרה על הכלב הרגשת רוגע ושמחה המסייעים בזמן הטיפול ומעבר לו.

הפעולות שהבאנו לעייל המסייעות למניעת החרדה יאפשרו לכם להשאיר את כלבכם בפנסיון לכלבים בעת החופשה שלכם, וכן יתנו לכם ליהנות בזמן החופשה ולא לדאוג כל הזמן למצב של כלבכם, כמו"כ כלב שמח ורגוע יוכל גם הוא ליהנות מהשירותים הרבים הניתנים בפנסיונים לכלבים כטיולים ומשחקים כשאר הכלבים הבריאים, הכלבים עם חרדת נטישה בד"כ נמנעים מכל הפעילויות וחבל שכך.

בהרבה מהפנסיונים לכלבים המוצגים באתר זה, נותנים שירות של צילום הכלב ושליחתו לבעלים בעת שהם כבר רחוקים ממנו, לכן כל משפחה החרדה לשלום כלבם ורוצה לראות את מצב הכלב שלהם יכולה היא להשתמש בשרות זה, אך כמובן המציאות הטובה ביותר היא להכין את הכלב מראש לנטישה, בשביל שהנטישה כבר לא תקרא ככה, אלא גם לכלב שלכם השהות בפנסיון לכלבים תקרא חופשה חלומית בפנסיון הכלבים …. מאתר דוגהוטלס

 

לפנק את הכלב
ולפנק את הארנק!

מזון לכלבים במחירים הנמוכים ביותר בשוק!

לפנק את הכלב
ולפנק את הארנק!

מזון לכלבים במחירים הנמוכים ביותר בשוק!

דילוג לתוכן